Kabuklu Ceviz ile Oynayabileceğiniz Oyunlar

Yazar: 09:36:00 , , , , , , ,


Oğlum Kıvanç’ın eğlenceli ve faydalı vakit geçirmesi için üretebildiğim ve bulabildiğim tüm oyun önerilerini faaliyete geçirmeye çalışıyorum. Ve gerçekten ailece acayip eğlenceli vakit geçiriyoruz.

Kıvanç da her çocuk gibi oyun oynamayı çok seviyor ve bir kutuyu veya bir şişeyi atmadan önce artık oyun önerileri üretebiliyor. Bu da sanırım bir anne için paha biçilmez bir değer.

Evdeki kabuklu cevizleri nasıl değerlendirebilirim derken bir araştırma yaptım ve ceviz ile ilgili çok az oyun önerisine ulaşınca ürettiğimiz fikirleri ve oynadığımız ceviz oyunlarını bugün sizlerle paylaşmak istedim. Evdeki her yiyeceği, her eşyayı oyuna dönüştüren anneler bu fikirleri eminim sevecektir. 

AKTİVİTE, Aktivitelerin Faydaları, Cevizin Faydaları, Çocuk Aktiviteleri, Çocuk Etkinlikleri, Etkinliklerin Önemi, Evde Oynayabileceğiniz Etkinlikler, Kabuklu Ceviz ile Oynayabileceğiniz Oyunlar, Ceviz Oyunları

Ceviz Oyunları
 1. Çocuğunuzun yaşına uygun genişlikte bir sepet, bir mutfak kabına basket atmak eğlenceli olacaktır.
 2. Cevizleri istediğiniz sayı ve harfe göre şekillendirdiğinizde Çocuğunuzun sayı ve harfleri öğrenmesini sağlayabilirsiniz.
 3. Bir masa üzerinde kale oluşturun ve cevizleri kaleye atmaya çalışın.
 4. Çocuğunuzun şekilleri öğrenmesi için evdeki yuvarlak, dikdörtgen, kare kaplar ile cevizlere şekil vermesini sağlayabilirsiniz.
 5. Şemsiyeyi ters çevirip bir kişi döndürürken,cevizleri belirli mesafeden şemsiye içerisine atmaya çalışın
 6. Cevizleri tek tek deniz topuna vurarak topun belirli bir çizgiyi geçmesini sağlayın. Kaç ceviz ile topu çizgiden geçirdiğinizi belirleyerek oyunu yarışmayı çevirebilirsiniz.
 7. Yavrunuz 5 yaşından büyük ise cevizleri çekiç veya ceviz kıracağı yardımıyla kırabilir. Bu odaklanmasını, el kaslarını geliştirecektir. Benim oğlum 5 yaşında ve eline hiç vurmadan cevizleri çekiçle kırmayı başardı. Ama siz her ihtimale karşı dikkatli olması gerektiğini mutlaka söyleyin . 
 8. Cevizin faydalarından bahsedebilirsiniz.
 9. Hangi yiyeceklere ceviz koyulabilir, yaşına uygun soru sorabilir, bilgilendirebilirsiniz.
 10. Ve cevizi artık afiyetle yiyebilirsiniz.
AKTİVİTE, Aktivitelerin Faydaları, Cevizin Faydaları, Çocuk Aktiviteleri, Çocuk Etkinlikleri, Etkinliklerin Önemi, Evde Oynayabileceğiniz Etkinlikler, Kabuklu Ceviz ile Oynayabileceğiniz Oyunlar, Ceviz Oyunları

Ceviz Oyunlarının Çocuğunuza Faydaları
 • El - Göz Koordinasyonunu arttıracaktır.
 • El Kaslarını geliştirecektir.
 • Çocuğunuzun şekilleri, sayıları, harfleri eğlenceli şekilde öğrenmesini sağlayacaktır.
 • Odaklanmanın önemini öğrenecektir.
 • Ceviz ile ilgili bilgi sahibi olacaktır.
 • Cevizi yedikten sonra ki faydaları ise tartışılmaz. 
 • Bu tarz oyunlar oynadıktan sonra çocuğunuzun oyun üretme konusunda geliştiğini göreceksiniz. Bu da kendine olan öz güvenini geliştirecektir. Tabii üretkenliği ileride yer aldığı projelerde kendisine katkı da sağlayacaktır.
 Cevizin Faydaları
 • Kalp dostudur.
 • Hafızayı güçlendirir.
 • Bol vitamin ve mineral kaynağıdır.
 • Bağırsakları temizler.
 • Kemik ve diş yapısını güçlendirir.
 • Cilt sağlığını korur.
Not: 
 • Cevizin Faydalarını anlatırken yaşına uygun anlatmanızı öneririm.
Keyifli Oyunlar :)

Bu Yazıları da Okuyabilirsiniz

22 yorum

 1. Süpermişş, yani cevizle oyun hem değişik hem eğlenceli hem de besleyici olabilir:))) Paylaşımınız için teşekkürler...

  YanıtlaSil
 2. ceviz candır..kızım küçükken aklıma gelseymiş ya bunlar..süper bir paylaşım olmuş ...sevgiler..

  YanıtlaSil
 3. Birde ben ekliyeyim mangala oyunu ...teşekkürler illede çocuklara oyuncak alınsın diyenler ceviz oyunlarını okumalı..

  YanıtlaSil
 4. Biz de ceviz kabuklarını boyayıp bir mukavvanın üstüne yapıştırıp çerçeve yapmıştık. Teşekkürler fikir paylaşımı için...:)

  YanıtlaSil
 5. Cevizin ne kadar faydalı olduğu sayende bir kere daha kanıtlanmış oldu 👍🏻💐

  YanıtlaSil
 6. Yaa eskiden böyle oyunlar oynardık değil mi... Teknolojinin hayatlarımızı alt üst etmesinden önce, çocuklar bilgisayar oyunlarına bağlanmadan önce böyle keyifli oyunlarımız vardı. Çocuklar hem oynar ve eğlenir hem de sosyalleşirdi. Teşekkürler bu güzel hatırlatma için. :)

  YanıtlaSil
 7. Oğlum çok seviyor ceviz ile oynamayı. Sonra da bana sağa sola, koltuğun altına giden cevizleri toplamak düşüyor.:)

  YanıtlaSil
 8. cevizi çok severiz, oyun oynamak da çok keyifli olacaktır :)

  YanıtlaSil
 9. Ceviz yiyin diye boşuna demiyor büyüklerimiz her yönden faydası varmış, bilgilendirmeler için teşekkür ederim ... Insana davet sitesine bende beklerim... Selam ve Dua ile...

  www.insanadavet.blogspot.com.tr

  YanıtlaSil
 10. Ne güzel bir fikir 😊

  YanıtlaSil
 11. Ah biz anneler, çocukları hem eğlendirmek hem öğretmek için çabalayıp duruyoruz 😊 saka bir yana güzel öneriler, sevgiler

  YanıtlaSil
 12. Ceviz oynamak eskilerde olan bir şey. Faydaları saymakla bitmez.

  YanıtlaSil
 13. Ceviz biraz büyük ama meşe/şır oyunuda oynanabilir bence.

  YanıtlaSil
 14. hem oynayalım hem yiyelim..çünkü cevize bayılırım :))

  YanıtlaSil
 15. Harika öneriler. Çocuklar hem eğlenir hem de öğrenir. Bir eğitimci olarak çok faydalı aktiviteler olduğunu düşünüyorum. Teşekkürler güzel yazınız için :)

  YanıtlaSil
 16. Kabuklu ceviz hem faydalı bir yiyecek, hemde matematik çalışırken çocuklara eğlenceli bir yardımcı =)

  YanıtlaSil
 17. Ceviz vazgeçilmezimdir ayrıca cevizi ben bal ile karıştırıp sabah bir kaşık alıyorum Enfes bir tad oluyor. Ve blogunuz çok renkli başarılarınızın devamını diliyorum. Bende gezi hakkında yazılar yazıyorum bloguma beklerim gezgin sezer aratirsaniz sevinirim

  YanıtlaSil
 18. Kabuklu Ceviz ile Oynayabileceğiniz Oyunlar paylaşımınızı imrenerek okudum. Bu özgün ve cıvıl cıvıl konuları bizimle paylaştığınız için teşekkürler. Sizi azıcık daha yoracağım bugün. Kendi kendimle MİM etkinliği için sizi mimledim.Bu defa oldukça değişik ve terletici sorular da var mimde. Soruları blogumdaki mim paylaşımımda bulabilirsiniz. Cevaplarınızı merakla takip edeceğim. Sevgilerimle

  YanıtlaSil
 19. Şemsiye ve deniz topu oldukça yaratıcı :)))

  YanıtlaSil
 20. kabuklara oynak göz ve şönil ayaklar takarak; örümcekler yaptık biz de. :)

  YanıtlaSil