Kinetik Kumun Çocuklara Faydaları

Yazar: 12:00:00 , , ,

Kinetik Kum; çocukların son gözdesi olan, harika bir ürün. Kolayca şekil alabilen aynı zamanda  çabuk dağılabilen farklı bir ürün. Kinetik kumun en ilgi çekici özelliği ise oyun hamurları gibi kurumaması. Nemli kuma benzese de elinize aldığınızda o nemliliği hissetmiyorsunuz.

Çocuk terapistleri, çocukların gelişimi için kinetik kumun oldukça faydalı olduğunu savundukları için biz annelerin de vazgeçilmez aktivite aracı olmayı başardı. Küçük büyük herkesin terapi materyali olduğunu söyleyebilirim.
Kinetik Kum 3 yaş ve üstü çocuklara önerilse de ben oğlumun bilinçli kullanacağını düşünerek 33 aylık iken aldım. Ve 10 aydır büyük bir zevkle oynayarak harika vakit geçiriyoruz. Kum havuzunuz yoksa hiç üzülmeyin evinizdeki tepsileri veya kinetik kumun kutusunu hemen değerlendirebilirsiniz :)


Kinetik Kum'un Faydaları ise saymakla bitmez.

Çocukların Motor Becerilerini Geliştirir

  Çocukların parmak ve el kaslarını geliştiriyor. Merdane yardımıyla açıp, plastik bıçak ile kumu keserek lezzetli kekler, pastalar yapabilir kuzucuklar. Kalıplardan şekiller çıkararak el kaslarını kuvvetlendirme şansı bulurlar.

Yaratıcı Düşünme

 Çocuklar hayallerini kalıplarla şekillendirerek mutlu olurlar. Üretkenliklerini geliştirerek kendine olan güvenleri artar. Bu tarz sembolik oyunlar ile çocuğunuzun yaratıcılığı gelişir. Yavrularınıza siz de yön vererek gelişimine katkıda bulunabilirsiniz.

Dil Gelişimi

 Sizlerle kinetik kum oynarken hikayeler anlatmanız, sorular sormanız, yorumlar yapmanız yavrunuzun dil gelişimine önemli ölçüde katkı sağlayacaktır. Bu tarz etkileşimi olan ürünlerin dil gelişimine de oldukça katkı sağladığı öngörülmektedir.

Çizime ve Yazmaya Katkı Sağlaması

 Okul öncesinde parmak veya bir kalem yardımıyla kuma yazılar yazmanızın veya şekiller çizmenizin okul öncesi harika bir egzersiz olacağı görüşündeyim. Yavrunuzun çoklu duyusal gelişimine siz de katkı sağlamak isterseniz bu önerimi de dikkate alabilirsiniz.

Dikkati Arttırır

 Çocuklarınızın kinetik kum gibi malzemeleri sıkması beyni geliştirebileceği gibi, dikkati de arttırır ve daha iyi odaklanmalarını sağlar.

Sakinleştirir

 Çocukların kinetik kum ile oynarken daha sakin tavırlar sergiledikleri görülmüştür. Ben oynadım gerçekten insan her şeyi unutup ona odaklanıyor ve stres felan kalmıyor :) Bence siz de denemelisiniz.

Keyifli Oyunlar dilerim :)


Bu Yazıları da Okuyabilirsiniz

27 yorum

 1. Zaman'ında almaya niyetlenmiştim. Sonra bir oyun yerinde gördüm tahmin ettiğim gibi olmadıgını farketmiştim. Almadan önce görmek gerek. Güzel bir sey ama bazan reklamları abartılı olabiliyor

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Biz çok memnun kaldık. Oyun alanlarında günlerce açıkta kalıyor ve ara sıra bile kumun yenisini eklediklerini zannetmiyorum. Belki gördüğünüz formunu kaybetmiş olabilir. Dediğiniz gibi bazen reklamlar abartılabiliyor ama ben bu paylaşımımı tecrübelerime dayanarak paylaştım kesinlikle reklam içermiyor yani :) Siz yine de dilerseniz bildiğiniz başka markalara bir bakın derim.Bunu almadan 1 gün önce Jokere bakmıştım orada 60 TL civarındaydı. Teşekkürler düşüncenizi paylaştığınız için. Sevgiler :)

   Sil
 2. Yeni tasarımınızı şimdi gördüm harika olmuş :D www.tarihbilgileri.net bizede beklerim. :D

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim beğendiğinize sevindim. Ben de bu tasarımı çok benimsedim :)

   Sil
 3. benim eşim çok sever böyle şeyleri ben de ona almıştım :) çocuğum olunca da oynar artık..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aaaa ne hoş. İnşallah Allah size de yaşatsın o mükemmel duyguyu :)

   Sil
 4. Ne güzel bir seymis cocuklara alayim.

  YanıtlaSil
 5. Basarılar. www.emlak-sitem.blogspot.com.tr

  YanıtlaSil
 6. evettt bunlar çok güzel... Nehir de çok seviyor. Ben de arada stres atmak için onunla oynuyorum.. Ama hakikaten hemen dağılıyor...

  YanıtlaSil
 7. Eşime diyordum oyun hamuru almayalım diye. Bu çok güzel bir öneri oldu teşekkürler :)

  YanıtlaSil
 8. Bizim zamanımızda toprak ve çamur vardı; bir de sokaklar, kıl toplar... :)

  YanıtlaSil
 9. Ya en kadar güzelmiş, çocuğum olsa en çok kendim oynardım herhalde hehe :D Emeğinize sağlık <3 :)

  YanıtlaSil
 10. Sanırım ilerde çocuğum olsa benden ona pek fırsat kalmaz gibi :)

  YanıtlaSil
 11. Ne kadar guzel materyaller var cok da yararli. Yakindan gormedim ama cok rastliyorum internette.

  YanıtlaSil
 12. Galiba oyun hamurunun farklı bir versiyonu.
  Çocukların el-göz-beyin koordinasyonu için güzel bir materyal.

  YanıtlaSil
 13. Bir ara almsk istedim 130 tl gibi fiyati görünce vaz geçmiştim

  YanıtlaSil
 14. Benim bile oynayasım geliyor bu kumla ama bir ara alacağım ☺️

  YanıtlaSil
 15. Ya çok eğlenceli ve acayip stres arttırıyor almak istiyorum ama utanıyorum :D

  YanıtlaSil
 16. güzelmiş :)

  https://seydiyesilyurt.blogspot.com.tr/

  YanıtlaSil
 17. Kinetik kuma dokunmak bir hayli keyifli gerçekten.Keşke daha uygun fiyatlı olsaydı da her eve,her okula girebilseydi ;)

  YanıtlaSil
 18. Kesinlikle her eve lazım. Ben soobe mağazasından 500 gramını 20 TL gibi uygun fiyata almıştım . Gerçekten bazı oyuncak mağZaları uçuk rakamlara satıyor . 🙈 Araştırmakta fayda var. Teşekkürler güzel yorumlarınız için sevgili arkadaşlar. Sevgiler 💕

  YanıtlaSil
 19. İlk defa sizden duyuyorum. Yeğenim için alabiliriz. Bayılır kesin. Çok teşekkürler bu güzel paylaşım için

  YanıtlaSil
 20. İlk kez görüyorum. Ne kadar faydası varmış ^^

  YanıtlaSil