Çocuklarınız için Yiyecekleri Süsleme Örnekleri

Yazar: 18:00:00

Çoğu aileler iştahsız çocuklarından dert yanarlar. '' Akşama kadar yemek vermesem kesinlikle bir şey yemez.'' ''Ağzında bekletme huyu var .'' , vs. Çevremde bu tarz konuşmaları çoğu kez maalesef duyuyorum. Gerçekten bir dönem yaşamış bir anne olarak sizi çok iyi anlıyorum. Bir annenin çocuğu açsa annenin içi kesinlikle rahat etmez taa ki o yemeği yedirene kadar :)  Oğlum Kıvanç ek gıdaya geçiş döneminden sonraki 4 ay beni biraz zorladı. Yemek yedirirken seçtiğim yöntemler şunlar:


 • En sevdiği oyuncak ile oynatmak.
 • Kitap okuyarak fotoğrafları göstermek, anlamaya başladığında fotoğraflarla ilgili sorular sormak. Kedi nerede? Ne yapıyor?, vs. 
 • Şarkılar söylemek.
 • Yemeği birlikte hazırlayarak şimdi oğlum kendi yaptığı yemeği yiyecek abi olacak gibi teşvik edici cümleler kurmak.
 • Oğlumun en sevdiği karakterlerden biri de  Humpty Dumpty şarkısındaki yumurta karakteri, o yüzden yumurtayı pişirmeden önce yumurtanın üstüne kalemle kaş, göz, ağız, burun çizerek pişiriyoruz. Şimdi hadi Humpty Dumpty yiyelim dediğimde çok hoşuna gidiyor ve o şarkıyı bazen söylememi istiyor :)


Bu saydığım aktivitelerin çocuğunuz üzerinde hiç bir etkisi yoksa son olarak önerim ise yiyecekleri süsleyerek farklı hale getirmeniz olacaktır. Gerçekten vaktiniz de varsa deneyin derim. Çocuğunuzla birlikte bir etkinlik haline getirerek yaparsanız  hem güzel vakit geçirmiş olursunuz hem de yavrunuz için teşvik edici bir etkinlik olur. Sizin için derlemiş olduğum bu  yemek sanatlarına bayıldım. O kadar güzel görünüyorlar ki laf aramızda bunları yemeye ben kıyamam  :)
Afiyet Olsun :)


Bu Yazıları da Okuyabilirsiniz

8 yorum

 1. Çok eğlenceli bir yazı olmuş. Emeğinize sağlık takip ettim bende beklerim :)

  YanıtlaSil
 2. Çok teşekkürler Çağla Hanımcım güzel görüşünüz için :) Hemen ben de blogunuzu ziyarete geliyorum :)

  YanıtlaSil
 3. Çok güzel bunlar :) Kendime yapıyım ben bunlardan :):)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Mutlaka yapmalısın ama insanın iştahı artar :)

   Sil
 4. Yine çok süper şeyler bunlar çok yaratıcı fikirler buluyorsun canım teşekkür ederim bizimle paylaştığın için sevgilerimle.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkürler canım güzel düşüncelerini her daim benimle paylaştığın için. Her daim sevgiyle kal.

   Sil
 5. ne kadar şirin öneriler, hepsine bayıldım :)

  YanıtlaSil